Репліка
Обмін репліками - це право, а не обов'язок. Репліка - це заперечення проти промови або частини її. Прогалини, яких припустився адвокат у промові, не можуть слугувати підставою для репліки. Головуючий має право відмовити захисникові в наданні додаткового слова під виглядом репліки166.
В. Д. Гольдінер рекомендує у випадках, коли прокурор у своїй репліці навів дані, що спростовують висновки, висловлені адвокатом у захисній промові, використати право репліки, щоб внести відповідні корективи і зміни у свою систему захисту або спростувати репліку прокурора.
Якщо прокурор відмовився від репліки, то у групових справах ними можуть обмінятися адвокати. У репліці в максимально стислій формі слід вказати на суть розходжень або суперечностей, висновки, які спростовують заперечення суперника, і факти, що підкріплюють ці висновки; кінцеві висновки, які випливають з аргументації.
Репліка прокурора - це його відповідь на виступ захисника. Причиною репліки є тенденційне (на погляд прокурора) висвітлення захистом обвинувальних доказів. Що стосується репліки адвоката, то це відповідь не на обвинувальну промову (адже захисник вже мав можливість відповісти на це у своєму виступі), а на репліку прокурора. Репліку пропонується викладати за певним планом.
- На початку репліки доцільно пояснити причини її проголошення.
- Після цього потрібно повернутись до тих положень захисної промови, з приводу яких прокурор виступив з реплікою. Якщо прокурор неправильно їх зрозумів, слід пояснити.
- Виділивши спірне положення, можна ще раз повторити аргументи на його користь, або знайти додаткові доводи на користь своєї позиції.
- У заключній частині репліки доцільно ще раз коротко і стисло викласти свою позицію по спірному питанню.
Ухвалення вироку. Немає принципових змін і в питаннях складання та оголошення вироку. Тому методичні поради, викладені у відповідному розділі книги, зберігають свою актуальність.
Слід мати на увазі, що у разі якщо складання ухвали потребує багато часу, суд вправі обмежитись оголошенням резолютивної частини ухвали з подальшим її складанням протягом п'яти днів.