ПРОБЛЕМА ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКИХ ОСНОВ БУТТЯ В ІСТОРІЇ СВІТОВОЇ ДУМКИ
Сторінки матеріалу:
- ПРОБЛЕМА ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКИХ ОСНОВ БУТТЯ В ІСТОРІЇ СВІТОВОЇ ДУМКИ
- Сторінка 2
В решении проблемы существования общечеловеческих, универсальных норм или принципов автор выделяет два подхода. Представители первого отрицают существование общих (универсальных) основ, настаивая на релятивной природе любого знания. Представители другого направления отмечают возможность существования общих для всех людей норм, правил, принципов, законов. Понимание человеческой природы позволяет обосновать существование естественного общего неизменного правопорядка, который стоит над существующими правовыми системами.
The question of possibility of existence of common to all mankind, universal norms or principles decided in world philosophy not identically. In the decision of problem of existence general it is possible to select two approaches. The representatives of the first deny existence of general (universal) bases, insisting on relyativniy nature of any knowledge. The representatives of other direction marked possibility of existence of general for all people norms, rules, principles, laws. Understanding of human nature allows to ground existence of natural general unchanging law and order, which stands above the existent legal systems.
Проблема можливості існування загальнолюдських, універсальних основ, принципів є важливою не лише з світоглядних, філософських позицій. Це питання має важливе значення для юридичної науки в цілому. Це пов'язано з тим, що від вирішення питання про існування певних загальнолюдських основ буття залежить і вирішення питання про існування загальнолюдських принципів права, способи їх обгрунтування.
Пошуки загальних основ буття турбували людство з самого початку виникнення мови як засобу обміну знаковою інформацією та відповідно зародже
ння абстрактного мислення. Спочатку, до появи філософського світогляду, пошуки загальних незмінних цінностей та основ здійснювались крізь призму міфу. Через міф пояснювались як феномен виникнення світу, так і роль і місце у цьому світі людини. З виникненням філософського світогляду одним з головних питань мислителів (Фалес, Анаксімандр, Анаксімен, Геракліт) став пошук першооснови, вихідного початку сущого. Головною проблемою філософів стала виявлення єдиної основи, світу того, що залишаться незмінним та постійним. Такою основою представники античної натурфілософії вважали воду, вогонь, напівміфічний апейрон. Водночас, з притаманною всій античній філософії космоцентричністю (логоцентричністю) натурфілософи апріорно припускали існування Логосу як певного закону, загального змістовного зв'язку всього сущого1. Таким же космо-центричним та натуралістичним є розуміння загального у представників атомізму (Левкіп, Демокріт). Для них все, що існує, атоми і пустота. У нескінченній пустоті рухаються, взаємодіючи між собою, нескінченне число атомів, різних за кількістю та формою. При цьому їх рух не є хаотичним, а детермінований певними космічними законами.У піфагорійців в основі всіх речей лежать математичні структури і зв'язки. Свою позицію вони обґрунтовували тим, що математичні поняття, на відміну від речей, є постійними. Тому математика є постійним та незмінним загальним підґрунтям всього сущого.
З розвитком філософії головним предметом досліджень філософів стали не проблеми природи, а етико-правові питання. Роздуми про першопричину всіх явищ і природу змін (натурфілософський період) поступилися роздумам про загальні, універсальні (загальнолюдські) право, мораль, політичний ідеал.
Проте саме питання можливості існування загальнолюдських, універсальних норм чи принципів вирішувалось у світовій філософії не однаково. Так, починаючи із софістів (Протагор, Антифонт, Фразімах), виник напрям, представники якого заперечували можливість існування єдиних та загальних для всіх людей основ буття. Софісти, розмірковуючи над проблемами соціальної регуляції людської поведінки, стверджували, що ні мораль, ні право не мають загальних об'єктивних засад. У судженнях людей про етичні і правові питання думка окремої людини завжди для неї виступає на перший план. У кожного є своя, особлива позиція і не існує загального підґрунтя для єдності поглядів, для формування однакових для всіх морально-правових уявлень, а також для їх узгодження. Вони наполягали, що немає і не може бути загальних моральних і правових норм2.
Софісти сприйняли у своїх попередників, натурфілософів, зокрема, у Геракліта, два філософських принципи. Перший з них полягав у твердженні, що в світі немає постійності, все змінюється, а другий - у положенні, згідно з яким у світі нічого немає абсолютного, все відносне. Ці два принципи софісти перенесли з рівня космічної онтології на соціальну реальність, що дало змогу отримати додаткові аргументи для заперечення існування загальних основ соціального порядку, права і моралі. Софісти стверджували, що моральні й правові норми є до такої міри змінними у соціальному просторі й історичному часі, що це дозволяє, за наявності бажання, з ними не рахуватися3.
На противагу софістам Сократ і Платон наполягали на існуванні загальних норм, принципів, що носять інтелігібельний характер. Сократ, як вважає В.А. Ба-чинін, поновлює натурфілософську ідею Логосу. Він є прихильником того, щоб вимоги моралі і закони держави відповідали вищій справедливості, встановленій Логосом, ставлячи таким чином однакові вимоги до моралі і права держави. На відміну від софістів він доводить існування загальних моральних і природно-правових норм, які мають не відносний, а абсолютний характер. На думку філософа, моральності і праву потрібна надійна основа, яка б мала не зовнішній характер, а перебувала б в самій людині, в суб'єктивних, внутрішніх, мотиваційних структурах її духу.
Сократ вбачав єдину основу моралі і права в знанні. На його думку, оскільки об'єктивні загальні й абсолютні природно-правові норми існують, то обов'язок людини полягає в тому, щоб знати, по-перше, про їх існування, а по-друге, про зміст їхніх вимог4. Не заперечуючи тези софістів про неможливість обгрунтування норм за допомогою чуттєвого досвіду, Сократ обґрунтовував можливість існування належного через категорію знання. Знання про чесноти, про належну поведінку можна отримати за допомогою розуму. Сократ зробив висновок про неможливість зведення загального до окремих його проявів. На підставі того, що загальне може бути відкрите лише розумом, мислитель зробив висновок, що загальне знаходиться у розумі та із нього повинно виводитися.
Продовженням сократівського вчення стала концепція Платона про загальні ідеї. Платон виходить з особливого виду буття, реальності, що не дана людині в її зовнішніх сприйняттях, однак існує об'єктивно, незалежно від фізичного буття. Якщо речі фізичного світу можуть з'являтися, змінюватися та зникати, то ідея залишається незмінною та загальною для всіх людей. Ідеї у Платона виступають у трьох функціональних виявах: онтологічному, логічному, телеологічному.
В період пізньої античності у працях стоїків з'являється концепція універсального розуму, що присутній у кожній людині. Важливою характеристикою вчення стоїків було визнання ними того, що людині від народження притаманне почуття зв'язку з іншими людьми, вона може вважати себе «громадянином світу», а не тільки окремої держави. Космічна спільність розумних істот, стверджували вони, утворює єдину космічну (світову) державу, в якій силу закону має природне право, засноване на загальному для всієї природи Розумі (Логосі). Це природне право є єдиним джерелом різноманітних позитивних прав у різних державах. Усі відмінності в законах держав - результат відступу від природного права. В єдиній космічній державі відмінності між людьми мають виключно моральний характер, що визначається в інтервалі «досконалий - недосконалий». На основі цього стоїки доходять висновку, що в основі позитивного права лежить космополітична мораль, тотожна природному праву людей. Ці ідеї стоїцизму стали основою вчення римських юристів про природне право. З цієї тези виводилась можливість загальної (єдиної) для всіх природи людини. Таке розуміння людської природи дозволяло обгрунтувати існування природного загального незмінного правопорядку, що стоїть над існуючими правовими системами.
НА противагу космоцентричному розумінню світу, характерному для філософії античності, середньовічний світогляд можна назвати теоцентричним, з абсолютною монополією церкви на його формування. Центральною категорією середньовічної філософії став Бог, що сприймався майже аксіоматично. У зв'язку з цим саме Бог (або його воля), на думку середньовічних мислителів, є єдиною основою існування загального, Бог виступає як «початок, середина і кінець»6. Бог мислиться як Творець. Світ створено Богом на підставі замисленого ним плану та за його власною волею. Думка передує речам, ідеальне - матеріальному (спочатку було слово). Бог-творець нагадував ремісника, від волі якого залежить вибір того, що робити, та розробка плану, як це робити. Створеному передує воля та знання. Воля Бога - це його бажання створити світ таким, яким він є. Знання Бога - це знання останніх причин, що відбуваються у світі подій: теперішніх, минулих, майбутніх. Бог як творець знає всі точки простору, створеного ним, його знання не обмежене часово-просторовими рамками, тоді як створене існує у просторі та часі. Тому людина не може претендувати на знання загального, як наслідок не знання може врятувати людину, а лише віра7.
Голландський філософ епохи Відродження Б. Спіноза пошуки загальних основ буття здійснював у царині пантеїзму. На першій сторінці книги «Етика, доведена в геометричному порядку» визначено центральне поняття філософської системи Б. Спінози - субстанції: «Під субстанцією я розумію те, що існує само по собі і представляється само через себе, тобто те, уявлення чого не потребує уявлення іншої речі, з якої воно мало б утворюватися»8. Субстанція для Спінози єдина та нескінченна, оскільки будь-яке її обмеження буде суперечити самому визначенню. Субстанція є єдиною, оскільки у світі не може бути двох (чи більше) субстанцій. Не може існувати нічого, що було б причиною субстанції, субстанція причина самої себе (causa sui). Все є одне, і все розуміється на основі цього одного (субстанція = природа = Бог). Таким чином, в основі світу лежить субстанція (природа, Бог), у самій природі якої закладено загальні засади.
Продовженням релятивістської традиції із запереченням можливості існування фактів, явищ, феноменів загальних та універсальних для всіх (чи хоча б великої кількості) людей є філософія англійських сенсуалістів Дж. Берклі та Д. Юма. Таке заперечення здійснюється на тій підставі, що норми та принципи є вираженням не знання, а почуттів, на яких вони грунтуються, в той час як почуття не можуть бути істинними або хибними9.
Починаючи з Ренесансу формується наукова картина світу. Пошуки загального здійснюються не у метафізичній площині, а з використанням експериментального методу, у законах природи.
Проте ані раціонально-логічний (дедуктивний) метод, що виводив наслідок з «первинних засад» - апріорі, ані емпіричний (індуктивний) метод, що доводив нормативність суджень прикладами з практики «найбільш цивілізованих народів», не міг задовольнити вимоги Нового часу. На противагу Юму І. Кант поставив перед собою мету довести, що в етиці та природознавчих науках є дещо, що за допомогою розуму можна обгрунтувати як необхідне та загальнозначуще. Він стверджував дуалізм суб'єкта та об'єкта. Оскільки упорядковуюча сила не може знаходитись в об'єкті, то вона має міститись у суб'єкті. Кант виділяє апріорні трансцендентальні форми свідомості як простір, час та причинний зв'язок, які є необхідними та загальнозначущими формами.