УКРАЇНСЬКА ПРАВОВА КУЛЬТУРА ЯК НОРМАТИВНЕ НЕБІОЛОГІЧНЕ ЯВИЩЕ
Сторінки матеріалу:
- УКРАЇНСЬКА ПРАВОВА КУЛЬТУРА ЯК НОРМАТИВНЕ НЕБІОЛОГІЧНЕ ЯВИЩЕ
- Сторінка 2
Исследуется современная украинская правовая культура как нормативное небиологическое явление, которое обладает конкретно-историческими свойствами, имеющими общечеловеческие ценности. По этим ценностям украинская правовая культура презентует качественный, еволюционный уровень развития права, человека, общества, государства.
The modern Ukrainian legal culture as normative nebiologicheskoe phenomenon, which owns konkretno-istoricheskimi properties, having common to all mankind values, is probed. On these values the Ukrainian legal culture presents high-quality, evolyucionnyy level of development of right, man, societies, states.
Поняття «правова культура» у сучасному світі має багато смислових аспектів. Загальновідомим є розуміння правової культури як оціночного поняття та істотної риси правової особистості (правова культурність), а також загальної культури людини. Поширеними є поняття «правова культура праці», «правова культура поведінки або культура правової поведінки», «фізична культура» тощо. У науці, звичайно, йдеться про «культурно-правові риси», «культурно-правові системи», пра-вокультурний розвиток, розквіт і занепад правових культур, які ми ідентифікуємо конкретно-історичними. Не можна вважати, що наявність акту правової оцінки означає одразу феномен правової культури, а коли немає такого акту, зникає явище правової культури. Остання існує, за проведеними дослідженнями, об'єктивно, незалежно від волі та правосвідомості свого суб'єкта, об'єкта та предмета як небіологічне явище об'єктивної природи, що обов'язково має наявний, цільовий стан, цикл соціальної активності, презентується у духовних і матеріальних артефактах правової свідомості, без них не існує та не функціонує1. Між цільовим і наявним цикл
ом та станом правової культури існує мережа прямих і зворотних зв'язків (цільових структур) як пріоритетних зв'язків правосвідомості з дійсністю, домінантно регулятивно верифікованих у різних циклах соціальної активності правосвідомості. Зворотні зв'язки правосвідомості, таким чином, характеризують «величину помилки щодо певної специфічної провопроцесуальної мети» або мети правосвідомості, що має певний конкретно-історичний цикл соціальної активності2.Визначення категорії «правової культури» досить різнопланове: від простого протиставлення правової культури природі до дефініції культури права як історично визначеного правового рівня розвитку суспільства та людини або як сукупність матеріальних і духовних правових надбань людства. Якщо простежити взаємозв'язок понять «правова природа» і «правова культура», то можна помітити їх відмінність: під правовою культурою розуміють усе те, що створено людиною, і в цьому значенні - штучне; під правовою природою - все те натуральне, що існує за незалежними від людини законами. Правова культура є якісною трансформацією наявного циклу соціальної активності та стану правової культури у цільовий цикл та стан, як правило, у напрямку від правової природи до правової культури. Насправді правова природа, культура і людське суспільство становлять нерозривну нормативну та ідейно-світоглядну єдність, цілісність. Правова культура виділяє правову людину (правове суспільство) з природи. Правова античність знаменує початок європейської культурно-правової традиції. Давньогрецький термін «пайдея» (раіс - дитина) містить як безпосередньо виховання, навчання, так і в ширшому сенсі - освіту, освіченість, просвітництво, культуру, що, як родові правові поняття, не можуть бути неправовими, враховучи постановку питання Ю.М. Дмитрієнком про певну або повну тотожність понять «свідомість» та «правова свідомість», «культура» та «правова культура»3. Греки створили систему правової освіти, яка формує не професіонала окремої галузі, а правову людину як правову особистість, з певними ціннісними правовими орієнтаціями. Тобто первинний природний правовий порядок як ідеальний був гарантом стабільності, він у принцип не міг бути неправовим, коли життя «за природою» перетворюється на етичний ідеал правової освіти та правової культури. Однак юристи та філософи Стародавньої Греції, навіть найвидатніші з них Платон та Арістотель, ще не узагальнюють правову діяльність як культурно-правову діяльність людей в понятті «правова культура».
Одним з перших поняття «культура» та «правова культура» запропонував Марк Тулій Цицерон для визначення філософії як культури розуму. У Стародавньому Римі термін «правова культура» вживався у значенні правової нормативності, регулятивності, раціональності. Середньовічна правова культура, як єдине ціле, відображала нормативно-правові принципи нескінченності та всюди-сущого Бога. Християнське розуміння правової культури є найбільш розвиненим у творах Августина Блаженного, який стверджував, що жити треба за божественними настановами. Стверджувалося, таким чином, абсолютна перевага нематеріальних правових цінностей над матеріальними, що вимагало аскетичного нехтування благами та спокусами чуттєвого світу. Так сформувалося протиставлення правової природи та правової благодаті (християнської версії правової культури), у межах чого правова свідомість та культура постійно перебувала між Небом і Землею. В добу відродження відчували й думали однаково, то тепер ситуація докорінно «правовий індивід» стає більш самостійним. Поняття «правова культура» наповнюється гуманістичним змістом, поступово асоціюється з досконалістю правової людини. Термін «правова культура» набуває наукових ознак у Новий час. С. Пуфендорф першим вжив термін «правова культура» як вираження певної спрямованості сукупної правової діяльності людей. Правова культура є «поліпшенням правової природи», яка спричиняє зміну правового життя. Таким чином, поняття «правова культура» у нього визначається як протилежність правовій природі, але ця протилежність є прогресивнішою, аніж первинна «рудиментарна» правова природа та є її якісним цільовим становленням та розвитком, якісним станом та циклом соціальної активності, що зберігає типові властивості, цінності та потреби первинної правової природи.
Правові ідеї яких дослідників можна використовувати для інтерпретацій сучасної української правової культури? За Ж.-Ж. Руссо правова культура є безальтернативною цінністю, котра визначає правовий прогрес на засадах правової ідеалізації дійсності з пріоритетами індивідуальної правової культури та свідомості. За І. Кантом правова свідомість не тільки пасивно відображає зовнішню правову дійсність, але й законодавчо її творить, що дістає відображення у правових архетипах та артефактах. Найголовнішою причиною всіх конфліктів є те, що дисципліна та правова культура випереджають розвиток моральності. І.Ф. Шіллер запропонував у якості механізму виховання правової культури концепцію естетичного виховання, націленого на відновлення духовної цілісності людини. Великою заслугою німецької філософії XVIII - початку XIX ст. була розробка типологій культур і цивілізацій. Розвиток правової культури усвідомлюється як єдиний процес, що триває у всесвітньо-історичному вимірі та характеризується певним зв'язком правових причин і законодавчих наслідків, внутрішніми закономірностями, періодизацією - конкретно-історичних циклів становлення та розвитку світової правової культури. І.Г. Гердер презентував розвиток правової культури як головний зміст історичного правового процесу. В праці «Ідеї до філософії історії людства» подається найширша панорама розвитку культури від первісних племен і прадавніх народів до сучасної йому Європи. Гердер запропонував низку культурно-історичних правових світів (Східна і Південно-Східна Азія, Ближній Схід, Греція, Рим, Європейска правова культура, правова культура німців і слов'ян та ін.). Романтики поставили в центр філософії правової культури проблему творчості, яка виступає у двох іпостасях - індивідуальна правова творчість та колективна творча правова сила, що презентується в «дусі народу», «народній правосвідомості», «народній правовій культурі», який відбудовує необхідні йому форми правової свідомості та культури. Філософська система Г.В. Гегеля вперше презентує перехід від простого порівняння культури і цивілізації як історико-правових цінностей до аналізу логіки їх історичного зв'язку. Погляд на правову культуру як закономірний процес плідно розвивався в межах марксизму. Але, на відміну від гегельянства, марксизм використовував протилежний принцип - зміну типів правових культур він поєднував не з духовними, духовно-правовими, а матеріальними (економічними) факторами.
Становлення та розвиток історико-правових наук наприкінці XIX - напочатку XX ст. призвели до появи ідентифікації правової культури як своєрідного «культурно-правового механізму». Яскравим вираженням цієї тенденції стала концепція локальних цивілізацій, найбільш активним виразником якої був М.Я. Да-нилевський. Він рішуче відкидав поняття загальнолюдської правової культури, в якій вбачав егоцентризм романогерманських народів, що розглядали свою правову культуру як універсальну та розуміли «правовий прогрес» як відмову інших народів від своєї правової самобутності.
Релігійний аспект правової культури було розроблено в межах російської релігійно-ідеалістичної філософії другої половини XIX - початку XX ст. B.C. Соловйовим, М.О. Бердяєвим, П.О. Флоренським, які підкреслювали важливу особливість правової культури - прагнення людини постійно «добудовувати» своє природне і соціальне життя до духовності. Найвищим вираженням духовності, за ідеями православних філософів, є релігія, а правова культура - є результатом релігійного культу як типово правового.