Стаття 313. Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем та інші незаконні дії з таким об
Викрадення, привласнення, вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, чи за-
володіння ним шляхом шахрайства, а також незаконне виготовлення, придбання, зберігання, передача чи продаж іншим особам такого обладнання -
караються штрафом від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, а також заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем -
караються позбавленням волі на строк від двох до шести років.
Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені організованою групою або з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, розбій з метою викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, а також його вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров’я, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
(Стаття 313 у редакції Закону України № 270-УІ від 15 квітня 2008 р.)
Предметом цього злочину є обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
Під таким обладнанням потрібно розуміти апарати, пристрої, прилади, призначені для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (наприклад, конденсаційна труба, випарник, генератор пари, прес, необхідні для виготовлення гашишу), чи окремі вузли, деталі відповідного агрегату (наприклад, насос для відсмоктування фільтра при перегонці опію). Використані для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів побутові предмети (кухонний посуд, млинок для кави, м’ясорубка тощо) обладнанням, призначеним для вказаної мети, за змістом закону не визнаються.
Не належать до зазначеного обладнання і такі предмети медичного призначення, як шприци, стандартні флакони для розфасування ліків, скляні відвідні трубки та ін. (п. 12 ППВСУ від 26 квітня 2002 р. № 4).
Об’єктивну сторону становлять альтернативно зазначені в диспозиції ч. 1 ст. 313 КК такі дії: 1) викрадення обладнання або 2) привласнення, або 3) вимагання, або 4) заволодіння ним шляхом шахрайства, або 5) виготовлення, або 6) придбання, або 7) зберігання, або 8) передача, або 9) продаж такого обладнання.
Викрадення обладнання. Формами викрадення, на відміну від ст. 308 КК, яка є аналогічною ст. 313 КК за змістом передбачених у ній дій (див. коментар до ст. 308 КК), у ст. 313 передбачені тільки крадіжка та ненасильницький грабіж. Якщо при цьому грабіж був поєднаний з насильством, що не є небезпечним для життя або здоров’я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, такі дії належить кваліфікувати за сукупністю ст. 313 і ч. 2 ст. 186 КК.
Зміст привласнення, вимагання такого обладнання та заволодіння ним шляхом шахрайства є тотожним змісту дій щодо привласнення, вимагання та заволодіння наркотичними засобами, психотропними речовинами чи їх аналогами (докладніше про їх визначення та момент закінчення див. коментар до ст. 308 КК);
Виготовлення означає, що внаслідок певних дій обладнання доведене до стану, придатного для використання; придбання, зберігання (зміст цих дій є тотожним змісту дій щодо виготовлення, придбання та зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів - докладніше про їх визначення та момент закінчення див. коментар до ст. 307 КК).
Передача, тобто безоплатне вручення іншій особі; продаж обладнання іншим особам (тобто оплатне відчуження, передача такого обладнання на користь інших осіб) є формами збуту обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів. У цих випадках злочин вважається закінченим з моменту передачі такого майна, хоч би ця особа ще й не мала можливості ним розпорядитися. Така передача може мати місце як шляхом фізичного переміщення цих предметів (наприклад, передача випарника чи фільтра «із рук у руки»), так і шляхом надання можливості іншій особі цим майном розпорядитися без фізичної передачі цього майна (наприклад, виготовлення та передача підроблених документів про нібито законне право користування цим майном, «списання» придатного аптекарського обладнання як непридатного і надання можливості ним розпорядитись і т. д.).
У разі, якщо передача такого обладнання вчиняється з метою придбати наркотичні засоби чи психотропні речовини для особистого вживання (тобто відбувається своєрідний обмін), кваліфікувати вчинене належить за сукупністю статей 313 та ст. 307 КК за ознакою незаконного придбання наркотичних засобів чи психотропних речовин.
Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. При цьому винна особа повинна усвідомлювати призначення обладнання для виготовлення згаданих засобів та речовин. Якщо винний шляхом збуту обладнання умисно сприяв особі щодо його виготовлення з метою збуту, скоєне потрібно кваліфікувати додатково за статтями 27 та 307 КК.
У випадку вчинення такого діяння у формі розбою обов’язковою є наявність спеціальної мети, а саме: викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів.
Суб’єкт злочину загальний; особа, яка досягла 16-річного віку. Суб’єктом цього злочину, вчиненого шляхом крадіжки, грабежу, розбою та вимагання, може бути загальний суб’єкт - особа, яка досягла 14 років, а вчиненого шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем спеціальний суб’єкт - службова особа (про її ознаки див. коментар до ст. 364 КК).
Обтяжуючими обставинами цього злочину є вчинення дій, передбачених ч. 1 цієї статті: 1) повторно або 2) за попередньою змовою групою осіб, або 3) особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306, 312, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, або 4) заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем (ч. 2 ст. 313 КК).
Заволодіння обладнанням, призначеним для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. На відміну від привласнення таке заволодіння проявляється в їх незаконному вилученні з використанням службового становища. Таке заволодіння може бути вчинене лише службовою особою і лише щодо обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів. Характерною ознакою заволодіння шляхом зловживання службовим становищем є те, що винний надає своїм діям зовнішньо законного вигляду, дає розпорядження, вказівки підлеглим, внаслідок чого вони передають обладнання, призначене для виготовлення наркотичних засобів, йому або іншим особам для протиправного їх використання.
Докладніше про визначення інших обтяжуючих обставин та момент закінчення злочину див. коментар до ст. 308 КК.
Особливо обтяжуючими обставинами цього злочину є дії, передбачені частинами 1 або 2 ст. 313 КК, вчинені: 1) організованою групою або 2) з метою виготовлення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (про визначення особливо небезпечних наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів див. п. 1 коментаря до ст. 305 КК), а також 3) розбій з метою викрадення обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, та 4) вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров’я.
При викраденні обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, шляхом розбою ознаки такого діяння збігаються з ознаками злочину проти власності (див. коментар до статей 187, 308 КК). У разі заподіяння при вчиненні розбою легкого тілесного ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я або короткочасну втрату працездатності, середньої тяжкості чи тяжкого (за винятком тяжкого тілесного ушкодження, внаслідок якого сталася смерть потерпілого) злочин кваліфікується за ч. 3 ст. 313 КК і додаткової кваліфікації не потребує.
Про ознаки вимагання обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, поєднаного з насильством, небезпечним для життя і здоров’я потерпілого, див. коментар до статей 189, 308 КК.
Детальніше про зміст інших особливо обтяжуючих обставин цього злочину див. коментар до ст. 308 КК.