Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Стаття 321-1. Фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів

            Виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів -

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіска­цією фальсифікованих лікарських засобів, сировини та обладнання для їх ви­готовлення.

            Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або у великих розмірах, або якщо вони спричинили тривалий розлад здоров’я особи, а так само виробництво фальсифікованих лікарських засобів -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіска­цією фальсифікованих лікарських засобів, сировини, обладнання для їх виготов­лення та майна.

            Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спри­чинили смерть особи або інші тяжкі наслідки, або вчинені в особливо великих розмірах, -

караються позбавленням волі на строк від восьми до десяти років або довіч­ним позбавленням волі, з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів, сировини, обладнання для їх виготовлення та майна.

            Особа, яка добровільно здала фальсифіковані лікарські засоби та вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов’язаних з їх обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за придбання, перевезення, пере­силання чи зберігання з метою збуту, збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів, їх ввезення на територію України, вивезення з території України, транзит через її територію (частина перша цієї статті, якщо такі дії не створили загрози для життя чи здоров’я людей).

(Кодекс доповнено статтею 3211 згідно із Законом України № 3718-УІ від 8 ве­ресня 2011 р., у редакції Закону України № 5065-УІ від 5 липня 2012 р.)
 

 

мірах, або 4) якщо вони спричинили тривалий розлад здоров’я особи, а так само

          виробництво фальсифікованих лікарських засобів.

Під повторністю в даному випадку розуміється повторність тотожних злочинів. Тому ця кваліфікуюча ознака буде відсутня як у разі, коли особа раніше вчиняла інший злочин проти здоров’я населення, або будь-який інший злочин. Детальніше про по­няття повторності тотожного злочину див. коментар до ст. 307 КК.

Злочин, передбачений ч. 2 ст. 3211 КК, вважається вчиненим за попередньою змо­вою групою осіб у випадку, якщо будь-які дії, передбачені ч. 1 цієї ж статті, вчинили два або більше суб’єкти цього злочину як співвиконавці або з розподілом ролей, які до початку виконання об’єктивної сторони цього злочину домовилися між собою про спільне його вчинення та усвідомлювали, що діють для досягнення певної мети - збу­ту фальсифікованих лікарських засобів. Докладніше про ознаки вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб див. коментар до ч. 2 ст. 28 та ч. 2 ст. 307 КК.

«Невеликі, «великі» та «особливо великі розміри» лікарських засобів поки що не встановлені. У процесі громадського обговорення перебуває проект наказу МОЗ «Про визначення понять “невеликі”, “великі” та “особливо великі” розміри фальсифікованих лікарських засобів». До набуття чинності цим наказом МОЗ тимчасово кваліфікація діянь за ознакою «великого» та «особливого великого» розміру сфальсифікованих ліків застосовуватися не може. Незалежно від розміру кваліфікація тимчасово має здійснюватися за ч. 1 ст. 3211 КК, якщо немає інших кваліфікуючих ознак, зазначених у частинах 2 та 3 цієї статті.

Тривалий розлад здоров’я, як правило, виявляється або в частковому сталому по­рушенні функцій будь-якого органу, або у повній тимчасовій (понад 21 день) втраті органом його функцій, або у втраті працездатності людини понад 21 день без втрати органом його функцій (наприклад, через інфекційне захворювання). Докладніше про ступені розладу здоров’я див. коментар до ст. 122 КК.

Про поняття виробництва фальсифікованих лікарських засобів див. коментар до ст. 307 КК.

Об’єктивна сторона злочину, передбаченого у ч. 3 ст. 3211 КК, полягає у вчи­ненні дій, передбачених частинами 1 або 2 цієї статті, якщо вони спричинили: 1) смерть особи або 2) інші тяжкі наслідки, або 3) вчинені в особливо великих розмірах.

Поняття «тяжкі наслідки» у кримінальному законодавстві є оціночним. За прави­лами законотворчої техніки у даному випадку такими слід вважати наслідки, більш серйозні ніж «тривалий розлад здоров’ я» (відповідальність у разі настання якого передбачена ч. 2 цієї ж статті), наприклад, інвалідність особи через сталу повну втра­ту функції її органу, інші тяжкі тілесні ушкодження потерпілого.

«Особливо великий розмір» фальсифікованих лікарських засобів на даний час ще не встановлений (див. коментар до ч. 2 цієї статті).

Злочин вважається закінченим з моменту вчинення будь-якої дії, передбаченої частинами 1, 2 чи 3 цієї статті.

             Суб’єкт злочину - загальний; особа яка досягла 16-річного віку на момент вчинення злочину.

             Суб’єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом до діяння та необережною формою вини до настання таких його наслідків (у кваліфікованих скла­дах частин 2 та 3 цієї статті), як тривалий розлад здоров’я особи, інші тяжкі наслідки, смерть особи.

          Частиною 4 цієї статті передбачено спеціальний вид звільнення від криміналь­ної відповідальності за наявності певної передумови та підстав.

Передумовою цього виду звільнення від кримінальної відповідальності є вчинен­ня певного злочину, передбаченого ч. 1 коментованої статті, а саме: придбання, пере­везення, пересилання чи зберігання з метою збуту, збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів, їх ввезення на територію України, вивезення з території України, транзит через її територію (ч. 1 ст. 321[36] КК, якщо такі дії не створили загрози для життя чи здоров’я людей). Звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення дій, передбачених частинами 2 й 3 зазначеної статті, є неможливим.

Передбачається дві підстави звільнення від кримінальної відповідальності особи за вчинення нею зазначених у ч. 1 коментованої статті дій, а саме: 1) добровільна здача фальсифікованих лікарських засобів з одночасним вказанням джерела їх при­дбання або 2) добровільна здача фальсифікованих лікарських засобів та сприяння розкриттю злочинів, пов’язаних з обігом фальсифікованих лікарських засобів. Для застосування кожної з цих підстав звільнення від кримінальної відповідальності необ­хідно, щоб відповідні злочинні дії особи не створили загрози для життя чи здоров’ я людей.

Про поняття добровільної здачі, вказання джерела придбання, сприяння розкрит­тю злочинів див. коментар до ст. 307 КК.