Стаття 326. Порушення правил поводження з мікробіологічними або іншими біологічними агентами чи токсинами
Порушення правил зберігання, використання, обліку, перевезення мікробіологічних або інших біологічних агентів чи токсинів, інших правил поводження з ними, якщо воно створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, -
караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Предметом цього злочину є мікробіологічні чи інші біологічні агенти (мікроорганізми, віруси, бактеріальні речовини та ін.) або токсини (отруйні речовини).
Мікробіологічні та інші біологічні агенти - це предмети і речовини біологічного походження (біохімічні, мікробіологічні, біотехнічні препарати, мікроорганізми, патогенні для людей і тварин тощо), які становлять небезпеку для життя і здоров’я людей. До біологічних агентів належать, наприклад, штами мікроорганізмів, речовини для обробки зерна, інші біологічно активні речовини і предмети - продукти біо- технологій.
Токсини - це сполуки (частина білкової природи) бактерійного, рослинного або тваринного походження, здатні при потраплянні в організм людини спричиняти захворювання або смерть (містяться в отрутах змій, павуків, скорпіонів). Особливу небезпеку для здоров’я населення становлять токсичні речовини, які при проникненні в організм людини через органи дихання, травлення або через шкіру можуть викликати затяжні або хронічні, включаючи ракові, захворювання. Їх перелік міститься у класифікаційних таблицях патогенних для здоров’я людей мікроорганізмів, а також у Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані при створенні бактеріологічної (біологічної) та токсичної зброї (додаток № 5 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою КМУ від 28 січня 2004 р. № 86, у редакції Постанови КМУ від 8 серпня 2007 р. № 1012 (ОВУ. - 2007. - № 59. - Ст. 2352).
Щодо обігу вказаних предметів встановлено дозвільну систему, тобто сукупність певних правил поводження із цими речовинами, що можуть здійснюватись лише на підставі дозволів (ліцензій, розпоряджень тощо) відповідних уповноважених державних органів.
Об’єктивна сторона цього злочину характеризується порушенням правил зберігання, використання, обліку, перевезення або інших правил поводження з біологічними агентами і токсинами.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 р. (ВВРУ. - 1991. - 8 жовт. (№ 41). - Ст. 546) зі змінами підприємства, установи й організації зобов’ язані забезпечувати екологічно безпечне виробництво, зберігання, транспортування, використання, знищення, знешкодження і захоронення мікроорганізмів, інших біологічно активних речовин та продуктів біотехнології, а також інтродукцію, акліматизацію і реакліматизацію тварин і рослин, розробляти і здійснювати заходи щодо запобігання і ліквідації наслідків шкідливого впливу біологічних факторів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини.
Підприємства і громадяни-підприємці, здійснюючи зазначені дії, зобов’язані дотримуватися санітарних норм, що гарантують безпеку для здоров’я населення і до
вкілля. Ці ж вимоги поширюються на транзитне транспортування через територію України хімічних, біологічних, радіоактивних, інших небезпечних для здоров’я видів сировини, корисних копалин, речовин та матеріалів будь-якими видами транспорту та продуктопроводами (ст. 25 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 р.). Правила поводження із мікробіологічними чи іншими біологічними агентами та токсинами встановлюються й іншими нормативними актами. Наприклад, такі правила встановлені згідно з Порядком одержання, обліку, зберігання та утримання тест-штамів мікроорганізмів для проведення контролю якості лікарських засобів за мікробіологічними показниками, затверджений наказом МОЗ від 14 січня 2004 р. № 5 (ОВУ. - 2004. - № 16 (07 трав.). - Ст. 1143) зі змінами. Зазначені та інші правила зобов’язують забезпечувати лабораторний контроль, гігієнічну регламентацію небезпечних для життя чи здоров’я людини факторів, у тому числі мікробіологічних чи інших біологічних агентів та токсинів, їх державну реєстрацію тощо.
Порушення встановлених правил поводження з мікробіологічними або іншими біологічними агентами чи токсинами може бути вчинене як шляхом дії, так і шляхом бездіяльності. Таке порушення може виражатися в невиконанні зазначених правил або в їх неналежному виконанні.
Діяння може спричинити відповідальність за ст. 326, у разі якщо порушення правил поводження з мікробіологічними чи іншими біологічними агентами чи токсинами було суттєвим, містило реальну небезпеку для життя чи здоров’я людей.
Спричинення наслідку у вигляді створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків передбачає виникнення реальної можливості настання смерті людей або захворювання хоча б однієї людини на хворобу, небезпечну для її здоров’я.
Заподіяння шкоди здоров’ю потерпілого означає фактичне захворювання внаслідок вказаних дій хоча б однієї особи (за винятком того, хто брав участь у вчиненні цього злочину).
Порушення встановлених правил поводження з мікробіологічними або іншими біологічними агентами чи токсинами повинно бути обов’язково причинно пов’язане із настанням наслідків, передбачених ст. 326 КК.
Злочин вважається закінченим з моменту настання будь-якого із вказаних наслідків.
Суб’єктивна сторона характеризується умисним або необережним порушенням зазначених правил, а щодо наслідків - тільки необережним.
Суб’єкт цього злочину - спеціальний, тобто особа, що досягла 16-річного віку та на яку покладений обов’язок дотримуватися правил поводження із зазначеними предметами (наприклад, особи медичного персоналу, працівники аптек, керівники підприємств, що здійснюють діяльність, пов’язану з обігом таких речовин, тощо). Службові особи за порушення цих правил підлягають відповідальності за сукупністю злочинів - за ст. 326 КК та за відповідний службовий злочин.
Обтяжуючими обставинами, передбаченими ч. 2 ст. 326 КК, є вчинення дій, передбачених ч. 1 цієї статті, якщо: 1) діяння спричинило загибель людей або 2) інші тяжкі наслідки.
Під загибеллю людей розуміють смерть хоча б однієї людини внаслідок порушення правил поводження із мікробіологічними чи іншими біологічними агентами чи токсинами.
До інших тяжких наслідків можуть бути віднесені тяжкі тілесні ушкодження одній чи кільком особам; нанесення середньої тяжкості тілесних ушкоджень двом і більше людям, зараження хворобою кількох осіб, заподіяння значної матеріальної шкоди фізичній або юридичній особі. До інших тяжких наслідків можуть бути також віднесені: велика екологічна чи матеріальна шкода (наприклад, потрапляння мікробіологічних агентів у воду, продукти харчування чи середовище проживання людини, в результаті чого виник осередок поширення гострого інфекційного захворювання) тощо.
Порушення правил зберігання, використання, перевезення або інших правил поводження з мікробіологічними чи іншими біологічними агентами чи токсинами, якщо воно спричинило забруднення або псування земель, забруднення або іншу зміну природних властивостей атмосферного повітря, забруднення поверхневих чи підземних вод і водоносних горизонтів, джерел питних, лікувальних вод або зміну їх природних властивостей, забруднення моря кваліфікується відповідно за статтями 239, 241, 242, 243 КК. У разі, якщо таке забруднення є менш тяжким, ніж порушення правил поводження з цими речовинами, вчинене належить кваліфікувати за сукупністю ст. 326 та статей 239, 241, 242, 243 КК.