Стаття 318. Незаконне виготовлення, підроблення, використання чи збут підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів
Незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут підроблених чи незаконно одержаних документів, які дають право на отримання наркотичних засобів чи психотропних речовин або прекурсорів, призначених для вироблення або виготовлення цих засобів чи речовин, -
караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306-317 цього Кодексу, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
на отримання вказаних засобів чи речовин (наприклад, паспорт чи інше посвідчення особи), то їх підроблення для досягнення такої мети належить кваліфікувати додатково за статтями 366 чи 358 КК.
Цей злочин саме за предметом відрізняється від злочину, передбаченого ст. 358 КК (підроблення документів чи використання підроблених документів), який є загальним щодо нього. Отже, предметом злочину, передбаченого ст. 318 КК, можуть бути лише такі документи, які надають безпосередню можливість незаконного отримання наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів (про визначення наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів див. п. 1 коментаря до ст. 305 КК).
За змістом ст. 318 КК предметом цього злочину можуть бути: 1) підроблені або
незаконно одержані документи.
Підробленим визнається документ, який або повністю є фальшивим (недійсним), або хоча і є справжнім, але з внесеними до нього певними змінами, які спотворюють зміст фактів, що посвідчені цим документом.
Незаконно одержаним є документ, який має всі дійсні реквізити, але отриманий неправомірним способом (наприклад, викрадений чи отриманий шляхом шахрайства або помилки тощо).
Об’єктивна сторона цього злочину виражається в одній з альтернативних дій:
незаконному виготовленні або 2) підробленні, або 3) використанні, або 4) збуті підроблених чи незаконно одержаних документів, які дають право на отримання наркотичних засобів чи психотропних речовин або прекурсорів, призначених для виробництва або виготовлення цих засобів чи речовин.
Незаконне виготовлення документа передбачає будь-який спосіб виготовлення фальшивого документа, подібного до справжнього, який перебуває в обігу. Способи виготовлення можуть бути різними: за допомогою технічних засобів, від руки, шляхом ксерокопіювання, з використанням іншої техніки тощо.
Незаконне підроблення документів означає повну або часткову зміну вже оформленого справжнього документа, а також складання документа з внесенням до нього даних, які повністю або частково не відповідають дійсності.
Виготовлення та підроблення такого документа вважається закінченим злочином з моменту фактичного виготовлення документа або внесення до нього відповідних неправдивих відомостей.
Під використанням документа розуміють його пред’явлення до офіційних органів з метою отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів. Використання підроблених або незаконно одержаних документів, що дають право на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів, має місце при поданні або пред’явленні цих документів на підприємства, в установи чи в організації з метою отримання таких засобів чи речовин (більш детально про поняття підроблення та використання документів див. коментар до ст. 358 КК).
Злочин вважається закінченим з моменту подання або пред’явлення підроблених або незаконно одержаних документів незалежно від того, чи змогла особа отримати наркотичні засоби, психотропні речовини або прекурсори. Факт одержання таких засобів чи речовин має розглядатись як незаконне їх придбання і за наявності до того підстав кваліфікуватися залежно від мети за статтями 307 чи 309 або за ст. 311 КК.
Якщо ж дії винного було припинено в момент подання чи пред’явлення фальшивих документів, вчинене слід додатково кваліфікувати як замах на незаконне придбання цих засобів (речовин) (п. 17 ППВСУ від 26 квітня 2002 р. № 4).
Під збутом підроблених або незаконно отриманих документів слід розуміти будь-яку оплатну чи безоплатну форму їх реалізації (продаж, обмін, сплата боргу тощо) особою, що виготовила, підробила чи незаконно одержала такий документ, а так само іншою особою, яка усвідомлює, що документ підроблений або незаконно одержаний.
Вчинення цього злочину у формі збуту вважається закінченим, коли особа фактично передала, реалізувала такий документ іншій особі.
Суб’єктивна сторона цього злочину - прямий умисел, як правило, поєднаний з метою отримати замість документа наркотичні засоби або психотропні речовини. Але мета при здійсненні цього злочину може бути будь-якою; головне, щоб особа усвідомлювала можливість отримання за цими документами наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів.
Суб’єкт злочину - загальний; особа, яка досягла 16-річного віку. У випадку, коли вчинення таких дій здійснюється службовою особою шляхом використанням службового становища, вчинене належить кваліфікувати за сукупністю із відповідним злочином у сфері службової діяльності.
Обтяжуючими обставинами цього злочину, передбаченими ч. 2 ст. 318 КК, є вчинення дій, передбачених ч. 1 цієї статті: 1) повторно або 2) за попередньою змовою групою осіб, або 3) особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 306-317 цього Кодексу.
Про поняття вчинення злочину повторно та особою, що раніше вчинила один із злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 318 КК, див. коментар до ст. 32 КК; за попередньою змовою групою осіб - див. коментар до ч. 2 ст. 28 та ст. 307 КК.