57. Договір довічного утримання
За договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужу вач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру чи їхню частину, інше нерухоме або рухоме майно, що має значну цінність, набувач зобов’язується забезпечувати відчужувана утриманням і (чи) доглядом довічно.
Юридична характеристика договору довічного утримання (догляду):
- односторонній (за договором відчужу вач наділяється правами, а на набувача покладаються обов’язки);
- реальний (договір вважається укладеним із моменту передачі майна, що є його предметом, - житлового будинку, квартири чи їх частини, іншого нерухомого або рухомого майна, що має значну цінність);
- відплатний (набувач майна зобов’язаний забезпечувати утримання й (або) догляд відчужувана взамін на отримане майно);
- алеаторний (ризиковий).
Предмет договору - житловий будинок, квартира чи їх частина, інще нерухоме або рухоме майно, що має значну цінність.
Сторони в договорі: відчужувач (це може бути фізична особа незале*. но від її віку та стану здоров’я) і набувач (повнолітня дієздатна фізична чц юридична особа).
Цивільний кодекс України припускає наявність декількох набувачів (ф|. зичних осіб) за договором. У такому разі вони стають співвласниками майва на праві спільної сумісної власності.
Договір довічного утримання (догляду) може бути укладений відчужу, вачем на користь третьої особи.
Форма - письмова нотаріально посвідчена, а при передачі набувачеві у власність нерухомого майна - договір підлягає державній реєстрації.
Істотною умовою договору довічного утримання (догляду) є визначення всіх видів матеріального забезпечення, а також усіх видів догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача. Так, на набу. вача покладається обов’язок здійснення систематичного матеріального забезпечення відчужувана, через надання в натурі житла, харчування, догм- ду та необхідної допомоги. Усі способи забезпечення в натурі підлягають обов’язковій конкретизації власне в договорі.
Водночас цивільне законодавство передбачає один із видів матеріального забезпечення, що покладається на набувача, - здійснення щомісячної виплати відчужувану певної грошової суми. Зазначене забезпечення підлягає грошовій оцінці (така оцінка підлягає індексації в порядку, встановленому законом).
Із огляду на те, що набувач зобов’язаний доглядати відчужувана довічно, тобто до його смерті, строк договору є невизначеним.
На набувача, що отримав від відчужувана майно у власність, покладається заборона на здійснення будь-яких дій щодо розпорядження. Зокрема, набувач не має права до смерті відчужувана продавати, дарувати, мівдга майно, передане за договором довічного утримання (догляду), укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину. Проте втрата (знищення), пошкодження майна, як було передане набувачеві, не є підставою для припинення чи зменшення обсягу його обов’язків перед відчужу вачем, що вказує на ризиковий для набувача зміст цього договору.
На майно, передане набувачеві за договором довічного утримання (догляду), не може бути звернено стягнення протягом життя відчужувана
На набувача може покладатися обов’язок щодо забезпечення відчуяу- вача або третьої особи житлом у будинку (квартирі), переданому йому за договором. При цьому в договорі має бути конкретно визначено ту частину помешкання, у якій відчужувач має право проживати.
Одним з обов’язків набувача є вчинення дій щодо поховання відчуяу- вача в разі його смерті, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Якщо частіша майна відчужувана переш*
ДОГОВІРНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
до його спадкоємців, то виграти на його поховання мають бути справедливо Розподілені між ними та набувачем.
Цивільне законодавство дозволяє здійснення заміни набувача за договором довічного утримання (догляду), якщо за обставин, які будуть визна- иі поважними, він не зможе виконувати покладені на нього обов’язки. У ТФФму разі обов’язки набувача можуть бути передані за згодою відчужува- цз членові сім’ї набувача чи іншій особі за її згодою. Відмова відчужувана в наданні згоди на передання обов’язків набувача за договором довічного утримання (догляду) іншій особі може бути оскаржена до суду. При цьому суд бере до уваги тривалість виконання договору й інші обставини, що мабуть істотне значення.
Відповідно до мети та змісту договору довічного утримання (догляду) його дія припиняється зі смертю відчужувана.
у разі ж смерті набувача його обов’язки переходять до тих спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужу- вачем. Якщо таких спадкоємців немає чи вони відмовилися від прийняття иайна, переданого відчужу вачем, то останній набуває права власності на це кайно. Це також є однією з підстав припинення договору довічного утримання (догляду).
За рішенням суду договір може бути припинений на вимогу:
- відчужувана або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання чи неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від його вини;
- набувача
Якщо ж відбувається розірвання договору у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків, згідно з договором (ухи- лшя від здійснення щомісячних грошових виплат; відмова від фінансування лікування та здійснення догляду за хворим відчужу вачем тощо), то відчужувач набуває права власності на майно, яке він передає, і має пра- п вимагати його повернення. Усі понесені до цього набувачем витрати на утримання й (або) догляд відчужувана поверненню не підлягають.
У разі розірвання договору у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем із підстав, які мають істотне значення, суд може за- лшшти за ним право власності на частину майна, зважаючи на тривалість су, протягом якого він належно виконував свої обов’язки.