64. Договір позички

За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно пере­дає чи зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для корис­тування протягом встановленого строку (ст. 827 ЦК України).

Юридична характеристика договору:

_ двосторонній;

_ безвідплатний;

  •  як реальний, так і консенсуальний.

Сторонами за договором позички є позичкодавець та користувач. По- зіічкодавцем можуть бути юридичні особи приватного права, якщо іншр Не визначено законом або їхніми установчими документами, юридичні особи публічного права, якщо укладання такого договору відповідає їхньому пра­вовому статусу, а також фізичні особи.

Юридична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, не може передавати речі в безоплатне користування особі, яка є її засновником, учас­ником, керівником, членом її органу управління чи контролю (ч. 2 ст. 829 ЦК України).

форма договору позички (ст. 828 ЦК України):

-        в усній формі - договір позички на речі побутового призначення між фізичними особами;

-        у простій письмовій формі - договір позички між юридичними осо­бами, а також між юридичною та фізичною особами;

  •  у простій письмовій формі - договір позички будівлі, іншої капі­тальної споруди, а на строк понад один рік - підлягає нотаріальному посвідченню;

-        у письмовій нотаріальній формі - договір позички транспортного засобу, у якому хоча б однією зі сторін є фізична особа.

Істотними умовами договору позички є предмет і безоплатність до­говору.

Предметом договору позички може бути лише індивідуально-визначене майно, не споживане в процесі користування, оскільки його має бути повер­нуто після закінчення строку договору.

Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо до­мовилися про це чи якщо це випливає з суті відносин між ними.

Строк договору позички - може бути як визначений у договорі, так і невизначений, при цьому він обумовлюється відповідно до мети користу­вання річчю.

Зміст договору позички складають відповідні права й обов’язки сторін.

Позичкодавець зобов’язаний:

  •  попередити користувача про особливі властивості та недоліки речі, що йому відомі та можуть бути небезпечними для життя, здоров’я, майна користувача чи інших осіб або призвести до пошкодження власне речі під час користування нею;
  •  передати користувачеві річ у комплекті й у стані, що відповідач умовам договору та призначенню цієї речі.

Позичкодавець має право:

  •  вимагати дострокового розірвання договору в разі істотних пору, шень договору;
  •  на відчуження речі, котру він передав у користування. До набувача переходять права та обов’язки позичкодавця;
  •  вимагати примусового повернення речі, а також відшкодування за- вданих збитків, якщо після припинення договору користувач ц Не повертає.

Користувач зобов’язаний:

  •  нести звичайні витрати щодо підтримання належного стану речі, пе- реданої йому в користування;
  •  користуватися річчю за її призначенням або відповідно до мети, ви­значеної в договорі;
  •  користуватися річчю особисто, ^кщо інше не встановлено догово­ром;
  •  повернути річ після закінчення строку договору в такому ж стані, якому вона перебувала на момент її передання в користування;
  •  повідомити позичкодавця про відмову від договору (позички) ВД пізніше як за сім днів до повернення речі, якщо вона потребує осо­бливого догляду чи зберігання.

Користувач має право:

  •  повернути річ, передану йому в користування, у будь-який час д спливу строку договору;
  •  відремонтувати річ і вимагати від позичкодавця відшкодувати вар­тість ремонту, якщо той не провів капітального ремонту речі, що перешкоджає її використанню відповідно до призначення й умов до­говору.

Позичкодавець має право вимагати розірвання договору та повернен­ня речі, якщо:

  •  у зв’язку з непередбаченими обставинами річ стала потрібною йом

самому;

  •  користування річчю не відповідає її призначенню та умовам до­говору;
  •  річ самочинно передано в користування іншій особі;
  •  у результаті недбалого поводження з річчю вона може бути знище м чи пошкоджена (ч. 2 ст. 834 ЦК України).

Користувач має право вимагати розірвання договору позички та від­шкодування завданих збитків, якщо позичкодавець не виконує обов’язку пе­редати річ у користування.

Договір позички припиняється в разі смерті фізичної особи чи лікві­дації юридичної особи, котрій річ було передано в користування, якщо і» не встановлено договором (ст. 835 ЦК України).
 

 

 
Якщо після припинення договору користувач не повертає річ, то позич- „здавець має право вимагати її примусового повернення, а також відшюду- рзлня завданій збитків.