Стаття 417. Порушення правил кораблеводіння
Порушення правил кораблеводіння, що спричинило загибель людей, загибель корабля або інші тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від п’яти до п’ятнадцяти років.
Об’єктом цього злочину є встановлений порядок водіння військових кораблів
(Правила водіння військових кораблів сформульовані у Корабельному статуті Військово-Морського Флоту СРСР, Правилах для запобігання зіткненню суден у морі та інших нормативних актах). Правила кораблеводіння передбачають обов’язкові вказівки, додержання яких забезпечує точне і безпечне водіння (плавання) кор аблів оптимально вибраними курсами, визначення їх місця в морі (океані), маневрування та ін. Правила водіння поширюються на всі види військових плаваючих засобів, а також на гідроаероплани, що маневрують на воді.
Об’єктивна сторона злочину - порушення встановлених правил кораблеводіння, настання наслідків (загибель людей, загибель корабля або інші тяжкі наслідки), які перебувають у причинному зв’язку з порушеннями вказаних правил.
Загибель людей - смерть хоча б одного члена екіпажу чи іншої особи. Загибель корабля - повне його зруйнування чи затоплення. Заподіяння кораблю серйозних ушкоджень - спричинення кораблю поломок, які потребують капітального ремонту або великих матеріальних витрат на його відновлення. Інші наслідки - спричинення тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень особам, які перебували на борту, зрив виконання в ажливого військового завдання, з агибель цінного вантажу, посадка судна на мілину, загибель чи серйозне пошкодження іншого корабля тощо.
Суб’єктивна сторона злочину характеризується необережною формою вини.
Суб’єктом злочину є військовий моряк, на якого покладені обов’язки по водінню корабля (командир корабля, катера, шлюпки, помічник командира, штурман, вахтовий офіцер, командир з’єднання кораблів, якщо він у встановленому порядку вступив у безпосереднє керування кораблем).