Стаття 424. Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень
Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, крім передбачених частиною другою цієї статті, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, -
карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Застосування нестатутних заходів впливу щодо підлеглого або перевищення дисциплінарної влади, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, а також застосування насильства щодо підлеглого -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Діяння, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені із застосуванням зброї, а також діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, -
караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.
Про безпосередній об’єкт див. ст. 423 КК. Додатковий об ’єкт - життя, здоров’я, честь та гідність потерпілих.
З об’єктивної сторони злочин вчиняється шляхом: 1) перевищення влади чи службових повноважень (ч. 1 ст. 424 КК); 2) застосування нестатутних заходів впливу щодо підлеглого (ч. 2 ст. 424 КК); 3) перевищення дисциплінарної влади (ч. 2 ст. 424 КК); 4) вчинення діянь, передбачених частинами 1 і 3 ст. 424 КК, із застосуванням зброї.
Перевищення влади чи службових повноважень полягає в умисному вчиненні військовою службовою особою дій, які явно виходять за межі прав і повноважень, наданих їй законом, військовими статутами, положеннями, інструкціями, наказами командування. У зв’язку із цим для притягнення до кримінальної відповідальності за злочин, який коментується, необхідно встановити всі фактичні обставини, у тому числі службовий стан особи, обвинуваченої у перевищенні влади чи службових повноважень, її поведінку до вчинення злочину, мотив, мету і характер вчинених дій, їх зв’язок із службовим становищем.
Перевищення влади чи службових повноважень може полягати: 1) у вчиненні дій, які входять до компетенції вищестоящого начальника або військової службової особи іншого органу (відомства); 2) у вчиненні дій, що визнаються правомірними тільки за наявності певних умов, які у цьому випадку відсутні; 3) у вчиненні дій, які ніхто не мав права виконувати і вирішувати.
Дисциплінарна влада - це сукупність прав і обов’язків командирів (начальників) щодо застосування заходів заохочення і стягнення з метою виховання військовослужбовців, забезпечення високої військової дисципліни і попередження її порушень. Дисциплінарна влада встановлена Дисциплінарним статутом Збройних Сил України від 24 березня 1999 р. Кожний командир (начальник) може заохочувати військовослужбовців або застосовувати до них стягнення тільки у тому обсязі і порядку, які передбачені дисциплінарним статутом, і тільки на тих осіб, на яких поширюється його дисциплінарна влада, за наявності до цього підстав і в інтересах служби - для підтримання військової дисципліни і статутного порядку, виховання військовослужбовців, стимулювання їх відповідної поведінки та ін. Тому дисциплінарна влада буде перевищена, якщо командир застосував стягнення, що може бути застосовано лише вищестоящим начальником; застосував стягнення за критику; з метою зведення особистих рахунків та ін.
Нестатутні засоби впливу щодо підлеглого (ч. 2 ст. 424 КК) за своєю суттю є грубим порушенням дисциплінарної влади. Вони можуть виражатися у застосуванні стягнень з метою принизити гідність підлеглого, у застосуванні насилля для наведення «порядку» в частині та ін.
Під насильством щодо підлеглого слід розуміти як фізичне, так і психічне насильство.
Істотною шкодою, якщо вона полягає в завданні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в двісті п’ ятдесят і більше разів перевищує н. м. д. г. (див. п. 2 примітки до ст. 423 КК). Крім матеріального вираження (прямі матеріальні збитки - знищення чи пошкодження військового майна) істотна шкода може мати і нематеріальний характер (невиконання бойового завдання і т. ін.).
Питання про те, що необхідно розуміти під тяжкими наслідками, вирішується у кожному конкретному випадку на підставі всіх матеріалів справи з урахуванням спричиненої злочином шкоди. У разі якщо шкода має матеріальний характер, то тяжкими наслідками вважається шкода, яка у п’ятсот і більше разів перевищує н. м. д. г. (див. п. 2 примітки до ст. 423 КК).
Під зброєю розуміються предмети, призначені для ураження цілі, тобто вогнепальна зброя, у тому числі і гладкоствольна для полювання, а також холодна зброя.
Під застосуванням зброї необхідно розуміти як використання її для ураження живої цілі, так і погрозу застосувати її за цільовим призначенням. Погроза може виражатись у приведенні зброї до бойового стану, демонстрування її, що свідчить про готовність винного застосувати її.
Обов’язковою умовою кваліфікації за ч. 3 ст. 424 КК є незаконність застосування зброї. Відповідно до вимог Дисциплінарного статуту Збройних Сил Укр аїни застосування зброї допускається лише в бойовій обстановці, а в мирний час - у виняткових випадках, регламентованих Статутом гарнізонної і вартової служб Збройних Сил Укр аїни.
Із суб’єктивної сторони перевищення влади та службових повноважень характеризується умисною формою вини.
Про суб’єкт злочину див. коментар до ст. 423 КК.
Про воєнний стан та бойову обстановку див. коментар до ст. 401 КК.