Стаття 419. Порушення правил несення прикордонної служби

          Порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону Укр аїни, якщо це спричинило тяжкі наслідки, -

карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

(Стаття 419 в редакції Закону України № 270-УІ від 15 квітня 2008 р.)

          Безпосереднім об’єктом цього злочину є встановлений порядок несення цієї специфічної служби. Специфіка цього порядку випливає з характеру охоронюваного об’ єкта (державного кордону) і тих прав та обов’ язків, якими наділяються особи, які виконують прикордонну службу.

Територія Укр аїни в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною (ч. 3 ст. 2 Конституції Укр аїни). Відповідно до ст. 27 Закону України «Про державний кордон України» від 4 листопада 1991 р. охорона державного кордону на суші, морі, річках, озерах та інших водоймищах покладається на Державну прикордонну службу України, а в повітряному просторі - на Війська повітряної оборони Укр аїни. Головним
 

 

завданням цих військ є забезпечення недоторканності державного кордону, а також охорона виключної (морської) економічної зони Укр аїни (ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу Україн» від 3 квітня 2003 р.).

Несення служби в складі наряду з охорони державного кордону є виконанням бойового завдання.

            Для охорони державного кордону зі складу Державної прикордонної служби Укр аїни виділяються прикордонні наряди, на які покладається виконання протягом певного часу бойового завдання по охороні кордону.

            З об’єктивної сторони порушення правил несення служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону, настає при умові, що ця особа порушила дією або бездіяльністю конкретні нормативні накази (розпорядження), що регламентують діяльність наряду з охорони державного кордону, яке спричинило тяжкі наслідки. Під тяжкими наслідками в цьому випадку визнаються зрив виконання бойового завдання, вторгнення на територію Укр аїни озброєної банди, перехід кор­дону агентом іноземної розвідки, провезення контрабандних товарів тощо.

            Суб’єктивна сторона злочину характеризується як умисною, так і необережною формами вини.

            Суб’єктом злочину є особа, яка входить до складу наряду по охороні кордону. Одержання наказу на охорону державного кордону і доповідь про повернення з цього завдання визначають початковий і кінцевий моменти перебування особи в складі такого наряду. Військовослужбовець прикордонної застави, який допустив порушен­ня у вільний від служби в нарядах час, не може нести відповідальність за ст. 419 КК. Військовослужбовці Державної прикордонної служби Укр аїни, залучені до несення гарнізонної служби та служби гарнізонних варт у гарнізоні, у випадку порушення правил несення вартової служби чи статутних правил патрулювання несуть відповідальність за ст. 418 КК.