Стаття 434. Погане поводження з військовополоненими
Погане поводження з військовополоненими, яке мало місце неодноразово, або пов’язане з особливою жорстокістю, або спрямоване проти хворих і поранених, а також недбале виконання обов’язків щодо хворих і поранених особами, на яких покладено їх лікування і піклування про них, за відсутності ознак більш тяжкого злочину -
караються позбавленням волі на строк до трьох років.
Об’єктом злочину є порядок додержання законів та звичаїв ведення війни. Женевська конвенція про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 р. установлює такий порядок поводження з військовополоненими, при якому охороняються їх життя, здоров ’я, честь і гідність. Відповідно до цієї конвенції у чинному Кодексі передбачена кримінальна відповідальність за погане поводження з військовополоненими.
Військовополонені - це особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті, та які потрапляють під владу противника. Режим воєнного полону поширюється також на особовий склад ополчень, загонів добровольців, що входять до їх складу, особовий склад організованих рухів опору тощо.
Об’єктивна сторона злочину характеризується суспільно небезпечним діянням у формі: 1) поганого поводження з військовополоненими: а) яке мало місце неодноразово; б) пов’язане з особливою жорстокістю; в) спрямоване проти хворих і поранених; 2) недбале виконання обов’язків щодо хворих і поранених осіб.
Погане поводження з військовополоненими може виражатися в діях військовослужбовця, якими спричиняється шкода здоров’ю, порушуються права і честь військовополонених (нанесення побоїв, спричинення тілесних ушкоджень, катування й інші прояви жорстокості). Подібні дії тягнуть за собою відповідальність у випадках, коли вони вчинювались за наявності хоча б однієї із вказаних у ст. 434 КК обтяжуючих обставин: мали місце неодноразово, тобто не менш як два рази, або супроводжувались особливою жорстокістю, або були спрямовані проти поранених та хворих.
Недбале виконання обов ’язків щодо хворих і поранених військовополонених полягає у злочинно недбалому виконанні обов’язків з надання їм лікарської допомоги і догляду за тими, хто цього потребує. Закон спеціально застерігає, що в таких випадках відповідальність за ст. 434 КК настає тільки тоді, коли відсутні ознаки більш тяжкого злочину.
Суб’єктивна сторона поганого поводження з військовополоненими характеризується умисною формою вини, а недбале виконання обов’язків щодо хворих та поранених - необережною формою вини.
Суб’єктом поганого поводження з військовополоненими може бути будь-який військовослужбовець, що за тих чи інших обставин вступив у постійний або тимчасовий контакт з військовополоненими.
Суб’єктом недбалого виконання обов ’язків можуть бути тільки ті військовослужбовці, на яких покладене лікування хворих і поранених або піклування про них. Це можуть бути як військовослужбовці Збройних Сил України, так і особи зі складу армії противника, які залучалися для надання лікарської допомоги хворим і пораненим військовополоненим.
Стаття 435. Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала та зловживання ними
Носіння в районі воєнних дій символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала особами, які не мають на те права, а також зловживання в умовах воєнного стану прапорами чи знаками Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала або пофарбуванням, присвоєним санітарно-транспортним засобам, -
караються позбавленням волі на строк до двох років.
(Стаття 435 в редакції Закону України № 1675-УІ від 22 жовтня 2009 р.)
Об’єктом злочину є порядок додержання законів та звичаїв ведення війни. Женевська конвенція про покращення долі поранених і хворих у діючих арміях від 12 серпня 1949р. приписує (наказує) сторонам, що воюють, утримуватися від нападу на санітарні формування, транспорти і їх особовий склад, а при веденні бойових дій санітарні заклади повинні по можливості оберігатись і щадитися.
Для кращого розпізнавання санітарні служби мають відмітні емблеми: знак «Червоний Хрест» на білому полі, а в деяких державах «Червоний Півмісяць» або «Червоний Кристал» на білому полі. Використання подібних знаків з іншою метою і особами, які не мають відношення до санітарної служби, заборонено.
Відповідно до міжнародних угод передбачена кримінальна відповідальність за зловживання цими знаками.
Об’єктивна сторона злочину може виражатися: 1) у носінні в районі воєнних дій знаків Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала військовослужбовцями, які не мають на це права; 2) у зловживанні у воєнний час відмітними знаками, які надані санітарній службі. Наприклад, утворює склад злочину використання військовослужбовцем у воєнний час для мети, яка не має ніякого відношення до санітарної служби, морських суден, пофарбованих у білий колір, і таких, що мають на бортах і горизонтальній поверхні знаки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця або Червоного Кристала.
Із суб’єктивної сторони цей злочин можє бути вчинений тільки з прямим умислом.
Суб’єктом злочину може бути будь-який військовослужбовець.
Про район воєнних дій див. коментар до ст. 433 КК.