ЮРИДИЧНИЙ АНАЛІЗ ОБ’ЄКТИВНОЇ СТОРОНИ СКЛАДУ ЗЛОЧИНУ НА СТАДІЇ ПОРУШЕННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ

376 М.Є. БЛУДИЛІНА,

асистент (Академія адвокатури України)

ЮРИДИЧНИЙ АНАЛІЗ ОБ’ЄКТИВНОЇ СТОРОНИ СКЛАДУ ЗЛОЧИНУ НА СТАДІЇ ПОРУШЕННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ

На стадії порушення криміналь­ної справи не завжди можливо та не обов’язково встановити всі ознаки складу злочину для прийняття рішення про пору­шення кримінальної справи або про від­мову в порушенні кримінальної справи. На наступних стадіях кримінального процесу може повністю або частково змінюватись кваліфікація діяння. Пропоную розглянути питання юридичного аналізу об’єктивної сторони складу злочину на стадії пору­шення кримінальної справи оскільки у строк встановлений для перевірки заяв та повідомлень про злочини, уповноважені особи повинні з’ясувати якомога більше інформації для прийняття правильного рі­шення по існуючій інформації. У поста­нові про порушення кримінальної справи обов’язково вказується стаття КК України, за ознаками якої порушується справа [1].

В науці кримінального права Укра­їни, об’єктивна сторона злочину — це зо­внішня сторона діяння, яка виражається у вчиненні передбаченого законом діяння (дії чи бездіяльності), що заподіює чи ство­рює загрозу заподіяння шкоди об’єкту зло­чину — суспільним відносинам на які по­сягає злочин, завдаючи їм певної шкоди, і які поставлені під охорону закону про кри­мінальну відповідальність (структурні еле­менти суспільних відносин — суб’єкти відносин, предмети з приводу яких існу­ють відносини, зміст відноси) [2, 78; 3, 25].

Отже, об’єктивну сторону складає дія або бездіяльність, яку характеризу­ють об’єктивно виражені обставини зло­чину такі як: місце, час, засіб, шкідливі наслідки, причинний зв’язок між діянням та шкідливими наслідками [4, 65].

На мою думку, з’ясування об’єктивної сторони складу злочину має не обов’яз

кове значення на першій стадії криміналь­ного процесу, проте як і при виявленні суб’єктивної сторони злочину, уповнова­жені особи повинні приділяти особливу увагу, обставинам, що мають значення для виявлення ознак об’єктивної сторони.

А.П. Рижаков прийшов до висновку, що кримінальна справа порушується, за­звичай, при наявності достатніх даних про об’єктивну сторону складу злочину [5, 60]. Статті 36—43 КК України також перед­бачені обставини, що виключають злочин­ність діяння [6], до них належать:

– необхідна оборона. Це дії, які вчи­нені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів осо­би, яка захищається, або іншої осо­би, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає шко­ди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвер­нення посягання, якщо при цьо­му не було допущено перевищен­ня меж необхідної оборони, яке тягне за собою відповідальність за ст. 118 та 124 КК Уrраїни; – уявна оборона. Це дії, пов’язані з заподіянням шкоди за таких обста­вин, коли реально суспільно небез­печного діяння не було й особа не­правильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання. Уявна оборона виключає кримінальну відповідальність лише в тому ви­падку, коли обставини, що скла­лись, давали особі достатні підста­ви вважати, що мало місце реаль­не посягання, і вона не усвідомлю­вала і не могла усвідомлювати по­милковості свого припущення;

– крайня необхідність. Не вважаєть­ся злочином заподіяння шкоди пра­во охоронюваним інтересам у ста­ні крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосе­редньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї лю­дини або інших осіб, а також сус­пільним інтересам або інтересам, якщо цю небезпеку в даній обста­новці не можна було усунути інши­ми засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності. Таким пере­вищенням вважається умисне запо­діяння шкоди право охоронюваним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж відвернена шкода. Проте, якщо внаслідок сильного душевного хвилювання, виклика­ного суспільною небезпекою, що загрожувала, вона не могла оціни­ти відповідність заподіяної шкоди цій безпеці, така особа не підлягає кримінальній відповідальності;

– затримання особи, яка вчинила злочин. В такому випадку не ви­знаються злочинами дії потерпі­лого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямо­вані на затримання особи, яка вчи­нила злочин, і доставлення її від­повідним органам влади, якщо при цьому не було допущено переви­щення заходів, необхідних для за­тримання такої особи (тобто умис­не заподіяння тяжкої шкоди особі, що вчинила злочин, якщо ця шко­да явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці затри­мання злочинця) ; – фізичний або психічний примус, внаслідок якого особа не могла ке­рувати своїми вчинками; – виконання законного наказу або розпорядження. Так, наказ або розпорядження визнається закон­ним, якщо вони віддані відповід­ною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за зміс­том не суперечать чинному законо­давству та не пов’язані з порушен­ням конституційних прав та свобод людини та громадянина. Також, не підлягає кримінальній відпові­дальності особа, яка відмовилась виконувати явно злочинний наказ або розпорядження; – дія в стані ризику та виконання спеціального завдання з поперед­ження чи розкриття злочинної ді­яльності організованої групи чи злочинної організації. Ризик ви­знається виправданим, якщо мети, що була поставлена, не можна було досягти в даній обстановці дією або бездіяльністю не пов’язаною з ризиком, а також в тому випад­ку, коли особа, яка допустила ри­зик, обґрунтовано розраховувала, що здійснені нею заходи є достат­німи для відвернення шкоди, пра­воохоронним інтересам. Вважаю, що уповноважені розслі­дувати кримінальні справи державні ор­гани, повинні досліджувати всі перерахо­вані вище обставини детально та неупереджено, ставитись з особливою зосеред­женістю для з’ясування підстав, що ви­ключають кримінальну відповідальність, оскільки різниця між злочином та подію, що не є злочином іноді може бути зовсім невеликою та кожний, з першого погляду, незначний факт чи несуттєва обставина може вирішити подальший статус учас­ника кримінального процесу.

Не можна не погодитись з думкою В.С. Зеленецького з приводу функцій посадових осіб на стадії порушення кримінальної справи. Так, автор зазначає, що оскільки всі органи та посадові особи, яка прово­дять досудовий кримінальний процес зорі­єнтовані на досягнення одних й тих самих цілей, то всі вони роблять вклад в їх ре­альне досягнення, а самі цілі виконують по відношенню до них специфічну програмну функцію [7, 45].

Для кримінального процесу України характерним є те, що закон наперед не ви­значає сили і значення доказів. Навпаки, сила, значення і достовірність того чи ін­шого доказу визначається щоразу тією осо­бою чи органом, які здійснюють кримі­нальне провадження по справі.

Правильна оцінка доказів, що мають відношення до з’ясування наявності або відсутності в діянні ознак складу злочину, зокрема його об’єктивної сторони, зале­жить від суб’єктивного ставлення суб’єкта доказування.

Список використаної літератури:

Науково-практичний коментар до КПК України / за заг. ред. В.Т. Маляренка, В.Г. Гончаренка. — 2008.

Кримінальне право України. Загальна частина: підручник / Ю.В. Александров, В.І. Антипов, О.О. Дуров [та ін.]; за ред. М.І. Мельника, В. А. Клименка. — вид. 4-те, переробл. та допов. — К.: Атіка, 2008

Рыжаков А.П. Есть ли уголовный процесс до «его начала» и когда же он завер­шен окончательно? / А.П. Рыжаков // Прак­тическое законоискусство. — Ставрополь, 2009. — № 1.

Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України / [за ред. С.С. Яценка]. — К.: А.С.К., 2002.

Зеленецький В.С. Возбуждение уго­ловного дела / В.С. Зеленецкий. — Харь­ков, 1998. — 340 с.

Кузнєцова Н. Ф. Проблеми квали­фикации преступлений: лекции по спец­курсу «Основы квалификации преступле­ний» / Н.Ф. Кузнєцова; науч. ред. и пред-исл. В.Н. Кудрявцева. — М.: Городец, 2007.

Навроцький В.О. Теоретичні про­блеми кримінально-правової кваліфікації / В.О. Навроцький. — К.: Атіка, 1999.