ПОЛОЖЕННЯ «NON BIS IN IDEM» ЯК ПРИНЦИП КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
Сторінки матеріалу:
- ПОЛОЖЕННЯ «NON BIS IN IDEM» ЯК ПРИНЦИП КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
- Сторінка 2
З’ясовуючи суть положення «non bis in idem» як одного з базових принципів кримінального права, автор розкриває його значення для правотворчої та правозастосовної діяльності.
Ключові слова: принцип права, подвійне інкримінування, кримінальна відповідальність, правотворча та правозастосовна діяльність.
Постановка проблеми. Кожна галузь права має власні принципи, які визначають внутрішню побудову та виступають додатковим критерієм її характеристики. Вивчення кримінального права починається з розгляду його предмета, методу та принципів. Досі в науці кримінального права немає єдиності у вирішенні питання про перелік принципів. Ще більше ускладнює ситуацію відсутність статті у КК України, присвяченої його принципам. Положення «non bis in idem» («одне діяння двічі не карається») або, як його ще називають, принцип недопустимості подвійного інкримінування знайшло своє відображення у ст. 61 Конституції України. Цей принцип заслуговує на особливу увагу, оскільки він безпосередньо впливає на правотворчий та правозастосовний процес у сфері кримінального права. Таким чином, зумовлюється актуальність дослідження цієї проблематики.
Стан дослідження. У науковій літературі висвітлювалися окремі питання впливу принципу подвійного інкримінування на інститути кримінального права, як у теоретичному, так і в практичному аспектах. Значний внесок у дослідження окремих аспектів цієї теми зробили Г.І. Волков, В.О. Гацелюк, О.А. Герцензон, А.М. Колодій, М.Й. Коржанський, Н.Ф. Кузнєцова, В.О. Навроцький, І.С. Тишкевич, М.І. Хавронюк та ін.
На жаль, сьогодні у науковців нема єдиного підходу до розуміння найважливіших питань, пов’язаних з принципами кримінального права [1
]. Поняття принципів, їх система та значення викликає жваве обговорення серед науковців. Йдеться, насамперед, про необхідність, можливість і доцільність закріплення принципів кримінального права у КК України [2, с. 5]. Також, висловлюється думка про те, що принципів кримінального права як таких взагалі нема, оскільки здебільшого вони притаманні й іншим галузям права (наприклад, адміністративному праву). На нашу думку, ці суперечки породжені тим, що кримінальне право розглядається поза правовою системою, яка існує в Україні, та відмежоване від міжнародного кримінального права, оскільки саме у міжнародно-правових актах закріплено принцип «non bis in idem», який є одним з базових та повинен знайти своє відображення у КК України. Усе це спонукає до детального вивчення принципів кримінального права взагалі та окремо такого принципу, як недопустимість подвійного інкримінування.Наша мета – на основі аналізу наукових праць розкрити важливість положення «non bis in idem» та з’ясувати його значення для наукової, правотворчої та правозастосовної сфер діяльності.
Виклад основних положень. Принципи права становлять основу для будь-якої галузі права. Їх роль є надзвичайно важливою для правильної внутрішньої побудови галузі, правильного нормотворення та правозастосування. Ігнорування принципів при формуванні окремої галузі права призводить до правового нігілізму, існування таких явищ, як колізія правових норм, прийняття так званих «мертвих норм», порушення вимог Конституції, а також порушення прав та свобод людини та громадянина. Особливо гостро проблема недотримання принципів постає у тих галузях права, які мають у своєму арсеналі репресивні методи впливу на особу. До таких належить кримінальне право, оскільки основними способами перевиховання особи, яка визнана винною у вчиненні злочину, є заходи, пов’язані з обмеженням основних прав та свобод людини та громадянина. Так, у кримінальному праві особливе місце посідає принцип «non bis in idem», тобто принцип недопустимості подвійного інкримінування. Це підтверджується тим, що цьому принципу присвячено ст. 61 Конституції України: «Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення». Ця норма Конституції України розкриває зміст принципу недопустимості подвійного інкримінування, який часто в літературі зводиться лише до положень ст. 7 КК України, яка встановлює заборону притягати до кримінальної відповідальності громадян України та осіб без громадянства, що постійно проживають в Україні, які вчинили злочини за її межами, за умови, що вони зазнали кримінального покарання за межами України.
У конституціях інших країн визначені такі три принципи дії кримінального закону: ультраактивності і ретроактивності та принцип «non bis in idem» («одне діяння двічі не карається») [3, с 76]. Отже, принцип недопустимості подвійного інкримінування має важливе значення для кримінального права. З метою його гарантування та безумовного дотримання він закріплюється в основних законах країн - конституціях. Цей принцип визнається жорстким і здебільшого не допускає винятків. Проте у конституціях Албанії, Кіпру, Мальти, Хорватії, Чехії та Словаччини передбачено винятки з цього принципу (наприклад, особа не може бути притягнена двічі до кримінальної відповідальності за дію чи бездіяльність, за винятком випадків, коли смерть потерпілого є віддаленим наслідком її попередньої злочинної діяльності). Вважаємо, що формулювання, яке передбачене у Конституції України, є слушним і не повинно передбачати будь-які винятки, оскільки це може призвести до зловживань з боку суб’єктів правозастосування.
Принцип «non bis in idem» є гарантією та захистом для особи від надмірного покарання, покарання двічі за одне й те ж діяння, яке вже отримало власну правову оцінку (кваліфікацію). Так, у ст. 4 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вiд 22 листопада 1984 р. [4], ратифікованого Україною, передбачено право не бути притягненим до суду або покараним двічі. Зміст цього права ідентичний змісту принципу недопустимості подвійного інкримінування, а саме передбачає: нікого не можна вдруге притягнути до суду або покарати у порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави. Це положення поширює свою дію і на громадян України, які мають право у разі порушення принципу недопустимості подвійного інкримінування, незалежно від його закріплення у КК України, та вичерпавши усі національні заходи захисту звернутися за захистом до Європейського суду з прав людини.
У ст. 20 «Ne bis in idem» Римського статуту Міжнародного кримінального суду [5] міститься заборона подвійного інкримінування, а саме: за винятком випадків, передбачених у цьому Статуті, жодна особа не може бути судима Судом за діяння, яке утворює основу складу злочину, щодо якого ця особа була визнана винною чи була виправдана Судом.
Отже, враховуючи вищенаведене можна зробити висновок, що положення «non bis in idem» є конституційною, важливою, базовою засадою для кримінального права та є основою для правотворення і правозастосування. З цим пов’язана необхідність визнання його принципом кримінального права України та нормативного закріплення у КК України.
У науці кримінального права під принципами розуміють основні, провідні засади, які закріплені в нормах права і визначають побудову всієї галузі права, окремих її інститутів, правотворчу і правозастосовну діяльність [6, с. 10].
Принципи кримінального права – найбільш загальні, закріплені кримінальним законодавством положення, які визначають структуру кримінального права і дають уявлення про його метод, виступають у вигляді нормативної основи регулювання кримінально-правових відносин і відображають рівень суспільної правосвідомості [2, с. 13]. Принципи кримінального права наділені рядом ознак, які можна поділити на загальні та спеціальні (галузеві). До загальних ознак належать ті, що притаманні усім принципам права незалежно від їх галузевої приналежності. Такими, на нашу думку, є: універсальність (всезагальність); об’єктивна зумовленість; первинність щодо норм права; стабільність; внутрішня впорядкованість.
Не можна погодитися з пропозицією Л.А. Луць щодо віднесення до ознак принципів права таку ознаку, як формування відповідними суб’єктами правоведення [7, с. 123]. Такий підхід суперечить об’єктивності принципів права. Законодавець не творить принципи права, оскільки вони виникають у суспільстві, де він може і не виступати учасником тих суспільних відносин, у яких виник певний принцип права. За таких умов роль законодавця зводиться до обов’язку належним чином зафіксувати утворений принцип.
До спеціальних (галузевих) ознак пропонуємо віднести такі: обумовленість предметом та методом галузі права; наявність взаємовпливу між галуззю та її принципами; наявність власного смислового навантаження, зумовленого особливостями галузі права; неухильне дотримання при нормотворчій діяльності; правозастосування у строгій відповідності з принципами галузі права; закріплення в основному нормативно-правовому акті галузі права; передбачення відповідальності за порушення принципів, на яких побудована галузь права.
Універсальність (всезагальність) як ознака принципів кримінального права означає те, що вони здійснюють вплив на всю галузь права та відображають основу правової системи країни, а також вони виступають основоположною засадою правового регулювання суспільних відносин. Положення «non bis in idem» впливає на нормотворення та правозастосування у кримінальному праві, а закріплення його у Конституції України вказує на важливе значення для правової системи України.
Об’єктивна зумовленість - це відображення закономірностей зародження, розвитку та функціонування галузі права. Метою запровадження положення «non bis in idem» у кримінальному праві є убезпечення осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності від відбування покарання за одне й те саме порушення двічі. Це об’єктивна необхідність встановлення такого виду заборони. Відсутність принципу недопустимості подвійного інкримінування призводить до зловживань з боку законодавця, який не виправдано встановлює дублюючі норми, та правозастосовника, який порушує права людини та громадянина.
Первинність щодо норм права вказує на те, що принципи, керівні ідеї утворюються до виникнення окремої галузі права чи правової системи загалом. Крім того, принципи не потребують суб’єкта правотворчості, оскільки творяться усіма учасниками суспільства. Положення «non bis in idem» є первинним щодо норм, які регулюють притягнення до відповідальності та призначення покарання.
Стабільність як ознака принципів кримінального права вказує на їх історичну цінність та ефективність відносно правового регулювання. «Non bis in idem» як основоположна ідея сучасного кримінального права викристалізувалася з часом та у зв’язку з розвитком права загалом, кримінального зокрема. На відміну від норм права, принципи права не потребують постійного удосконалення та зміни, але це не впливає на їх актуальність. Це підкреслює універсальність та унікальність принципів кримінального права.
Внутрішня впорядкованість вказує на системоутворюючі зв’язки, які властиві принципам кримінального права. Положення «non bis in idem» як будь-який інший принцип не може існувати поза системою принципів кримінального права. Так, принцип недопустимості кримінального права пов’язаний з такими принципами, як законність, гуманізм, повнота правової кваліфікації та іншими. При чому вплив цих принципів є взаємним.
Розглянемо спеціальні (галузеві) ознаки принципів кримінального права відносно положення «non bis in idem».